Wycena diamentów

 Wycena jest oszacowaniem aktualnej wartości pieniężnej diamentu. Wartość określa się na podstawie jakości kamienia i aktualnych warunków rynkowych.  System oceniania opiera się na czterech czynnikach opisowych, określanych jako 4C -  Clarity, Carat Weight, Colour and Cut. Certyfikat diamentowy jest często używany do określenia wartości kamienia.


Co to jest diament?

Większość naturalnych diamentów powstaje w wysokiej temperaturze pod ciśnieniem na głębokości 140 do 190 kilometrów  w płaszczu Ziemi. Diament jest czystym czterowartościowym pierwiastkiem węgla. Wzrost następuje w okresach od 1 miliarda do 3,3 miliardów lat (25 do 75% w wieku Ziemi). Wydostaje się na powierzchnię ziemi wraz z magmą wyrzuconą z przez głębokie wybuchy wulkanów.
Jest najtwardszym minerałem na świecie (według skali Mohsa - 10), a do jego obróbki można użyć tylko innego diamentu.   

Uważa się, że diamenty zostały po raz pierwszy rozpoznane i wydobywane w Indiach, gdzie wiele wieków temu znajdowały się znaczne złoża  kamienia, wzdłuż rzek Penner, Krishna i Godavari. Były cenione jako kamienie szlachetne. Używano ich do zdobienia ikon religijnych w starożytnych Indiach. Użycie diamentu  w narzędziach do grawerowania pochodzi również z wczesnej historii ludzkości.  W Chinach 4,5 tys lat temu wykorzystywano diament do polerowania ostrzy toporów.
Najbardziej dziś znane zastosowania  diamentów to  produkcja materiałów ściernych, narzędzi tnących i skrawających, jako elementy w aparaturze naukowej i medycznej oraz w  jubilerstwie do wyrobu biżuterii.


Co to jest brylant?

Nieoszlifowany diament jest niekształtny, chropowaty, matowy bez połysku. Podczas szlifowania (obróbki) diament może stracić  do 50%  swojej masy.
Odpowiednio oszlifowane diamenty noszą nazwę brylantów; cechy kamieni jubilerskich ma zaledwie 10–20% wszystkich wydobywanych diamentów.

 BRYLANT to oszlifowany diament w pełnym szlifie brylantowym, który jest uznawany za szczyt osiągnięć mistrzów tego zawodu. O wartości i jakości oszlifowanego diamentu decyduje zasada 4C.
W XX wieku specjaliści ds. Gemologii opracowali sposoby klasyfikowania diamentów i innych kamieni szlachetnych w oparciu o cechy najbardziej istotne dla ich wartości jako klejnotów.





Zasada 4C

Cztery cechy, znane  jako  4C, są obecnie powszechnie stosowane jako podstawowe deskryptory diamentów: są to

Carat (karat – waga)

Masę kamieni szlachetnych, w tym także diamentów, określa się w karatach metrycznych (ct). Jeden karat został zdefiniowany jako 200 mg, czyli 0,2 grama. Masę diamentu podaje się z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku. Ma ona istotny wpływ na wartość kamienia. Jeden karat podzielony jest na 100 "punktów", diament 75 punktów to waga 0,75 karatów.  Co najważniejsze, dwa diamenty mogą mieć taki sam karatowy ciężar, ale ich wartość może się znacznie różnić ze względu na ich szlif, kolor i przejrzystość.

COLOUR (barwa)

Kolor diamentowy w rzeczywistości oznacza brak koloru. Diamentowa ocena koloru większości diamentów jakości gem jest oparta na braku koloru. Diament chemicznie czysty i doskonale dopasowany do konstrukcji nie ma barwy, jak kropla czystej wody, a co za tym idzie, wyższa wartość. Skala kolorów ustalona przez GIA (Gemological Institute of America) przypisuje literę do stopnia bezbarwności znalezionego w diamencie. Począwszy od D i kończąc na Z, każde malejące litery oznaczaja coraz większą ilość jasnożółtego, brązowego lub szarego w diamentach.

DEF - Kamień wydaje się bezbarwny, aczkolwiek gemmolog może zidentyfikować śladowe ilości śladów koloru znalezionych w tych diamentach.
GHI - Te diamenty mają odrobinę koloru, który nie jest zauważalny dla niewprawnego oka, prawie bezbarwny.
JKL - Słabe ślady koloru są widoczne, gdy diament jest skierowany w górę.
M do Q - Te diamenty mają lekkie ślady koloru.
R do Z - Kolor diamentu jest oczywisty nawet dla niewykwalifikowanych oczu.

Żółty kolor w diamentach pochodzi od śladów w nich azotu. Jedna część na milion spowoduje pojawienie się żółtego zabarwienia w kolorze diamentów. Z reguły żółty kamień, ma  mniejszą wartość . Dlaczego kamień traci na wartości? Gdy diament staje się  żółty, ostrość maleje i staje się bardziej matowa. Bielszy kamień pozwala na przechodzenie przez nią większej ilości światła, przez co świeci i błyszczy.
Z wyjątkiem kilku naturalnych kolorów fantazyjnych, takich jak niebieski, różowy, fioletowy lub czerwony, im bardziej naturalny jest kolor diamentowy, tym mniejsza wartość jest porównywalna z jego bezbarwnymi diamentami. Nieprzezroczyste diamenty, takie jak czarne diamenty, są znacznie mniejsze od jasnych białych diamentów.


CLARITY (czystość)

Naturalne diamenty są wynikiem narażenia węgla na ogromne ciepło i ciśnienie głęboko w ziemi. Proces ten może powodować wiele wewnętrznych cech zwanych "inkluzjami" i zewnętrznymi cechami zwanymi "skazami".

Ocena jasności diamentu polega na określeniu liczby, wielkości, reliefu, charakteru i położenia tych cech, jak również ich wpływu na ogólny wygląd kamienia. Choć żaden diament nie  jest zupełnie czysty, im bliżej jest, tym wyższa jego wartość.

Skala czystości diamentu GIA ma 6 kategorii, z których część jest podzielona, ​​w sumie 11 konkretnych klas.

 FL- (Flawless)  Bez skazy Brak wtrąceń i brak widocznych wad pod 10-krotnym powiększeniem.

IF- (Internally Flawless)  Wewnętrznie bez skazy. Brak wtrącenia widocznych przy 10-krotnym powiększeniu.W specjalistycznym badaniu wykazują      jedynie znamiona zewnętrzne.

VVS 1 i VVS 2 - (Very, Very Small Inclusions) Bardzo, bardzo małe inkluzje.  Widoczne tylko pod mikroskopem.
VS 1 i VS 2 - (Very Small Inclusions) Drobne znamiona niewidoczne gołym okiem. Widoczne przy 10 krotnym powiększeniu, ale można je scharakteryzować jako nieznaczne

SI 1 i SI 2 - (Small Inclusions) Inkluzje widoczne pod 10-krotnym powiększeniem.

I 1 , I 2 i I 3 -Widoczne inkluzję, które mogą wpływać na przejrzystość i blask.


CUT (szlif)

 Szlif diamentowy uwalnia jego blask.

 Blask diamentu znacznie zależy od jego szlifu. Szlif nie odnosi się do kształtu diamentu. Raczej odnosi się do jakości proporcji kątów, z którymi diamenty są szlifowane do perfekcji.

 Kiedy diament zostanie przycięty do "Doskonałego" lub "Bardzo dobrego",  światło odbija się od jednej krawędzi do drugiej i jest rozproszone przez wierzchołek diamentu, powodując   błyskotliwość. "Ogień" to termin migotania koloru, który widać, gdy patrzysz na diament, a "blask" odnosi się do błysku
.
Aby określić stopień szlifu standardowego, okrągłego, brylantowego diamentu - kształt, który dominuje w większości biżuterii diamentowej. GIA oblicza proporcje  aspektów, które mają wpływ na wygląd diamentu.

Takich jak:
Jasność: wewnętrzne i zewnętrzne białe światło odbite od diamentu
Ogień: rozproszenie białego światła na wszystkie kolory tęczy
Scyntylacja: ilość błysku wytwarzanego przez diament, a wzór jasnych i ciemnych obszarów spowodowany odbiciami wewnątrz diamentu.


Rapaport

Raport RAPAPORT (Rapaport Diamond Report) to standard branży jubilerskiej  dotyczący wyceny diamentów. Publikowany jest co tydzień w celu ustalenia cen diamentów dla brokerów diamentowych oraz inwestorów. Wydawany jest w formie tabeli oddzielnie dla białych diamentów o szlifie brylantowym, oddzielnie dla reszty kamieni. Ceny są  ustalane według szczegółowej analizy rynku diamentów w oparciu o 4C - kolor, masa, czystość, szlif. Lista Rapaport jest chroniona prawem autorskim i dostępna tylko dla subskrybentów czasopisma.

Certyfikat diamentowy

 Certyfikat diamentowy, zwany także raportem klasyfikacji diamentów , diamond dossier  lub dokumentem jakości diamentu , to raport stworzony przez zespół gemologów. Zawiera szczegółowe informacje dotyczące konkretnego diamentu, takie jak:  masa karatowa, kolor, przejrzystość i wewnętrzne cechy diamentu inkluzje lub niedoskonałości. Potwierdza również, że kamień jest w rzeczywistości diamentem. Certyfikat ten jest wykonywany w gemological laboratory przez Graduate Gemologist GG pod 10-krotnym powiększeniem.

Najbardziej znane instytuty wydające certyfikację diamentów:
GIA  Gemological Institute of America
HRD Antwerp Institute of Gemmology
AGS American Gem Society
IGI - International Gemological Institute